MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР

Мултимедийни проектори
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 LCD срещу DLP мултимедийни проектори

Go down 
АвторСъобщение
Admin
Admin
Admin
Admin


Брой мнения : 18
Age : 58
Registration date : 07.12.2008

LCD срещу DLP мултимедийни проектори Empty
ПисанеЗаглавие: LCD срещу DLP мултимедийни проектори   LCD срещу DLP мултимедийни проектори Empty2/6/2010, 4:46 pm

И двете технологии са широко разпространени и на пазара могат да се намерят много модели, изградени на база на LCD и DLP концепцията. Резултатът и при DLP и LCD е един и същ - видео картина, но начинът, по който тя е получена, е коренно различен. С няколко думи ще обясним принципите, заложени в двете технологии, техните силни и слаби страни. След като прочетете статията, ще имате по-достоверна представа на коя от двете технологии да заложите.

1. DLP технология-DLP чип, наричан още и DMD ( Digital Micromedia Device), е изобретение на Тексас Инструментс от 1987.
Мощната лампа, която отсъства от схемата, е разположена най-вляво и излъчва светлина, която минава през въртящо се цветово колело. Оцветената светлина попада върху чипа, създавайки пълноцветно изображение, което се излъчва през обектива.
Въпреки малките си размери (страната на чипа е по-малко от инч), той съдържа повече от стотици хиляди подвижни микроскопични огледалца (на снимката по-долу). Миниатюрните разстояния между огледалцата гарантират рязка и плавна картина.
Този DLP чип на Texas Instruments използва 921,600 подвижни микроскопични огледалца, за да създаде картина с висока резолюция HDTV. Всяко едно от огледалцата представлява пиксел в изображението 1280 x 720 (720p). На снимката за сравнение е показан крак на мравка.
Всяко индивидуално огледало може да се движи самостоятелно. Посоката и градусът, при които се завърта огледалцето, определя нюанса на цвета, който ще се визуализира на екрана. В случай че огледалото е на позиция “Оn”, до обектива ще достигне максимално количество светлина, което на екрана ще представлява бял пиксел. Ако пикселът е в положение “ОFF”, тогава се визуализира черен пиксел. Развъртането на огледалцата от положение “On” и „OFF” става хиляди пъти само за секунда като процесът се контролира от цифров часовник. Интензивността на светлината зависи от броя пъти, при които пикселът е бил “On” и „OFF”. Системата може да изобрази 1024 нюанса на основен цвят, което прави над 1 милиярд цвята.
Презентация на начина на работа на DLP чипа може да видите Тук .
Предимства
Високи нива на контраст. Изключително дълбоко черно.
Картината изглежда естествена. Често може да чуете, че DLP проекторите са по-близко като възпроизвеждане до кино машините.
DLP технологията е по-надеждна и с по-дълъг живот. Въпреки че при тях има повече движещи се механизми, оказва се, че те не излизат от строя и DLP проекторите гарантират дълги часове на безаварийна работа. При LCD изследванията показват, че след около 5000 часа на интензивна работа, качеството на изображението намалява. Възможно е и да се появят мъртви пиксели.
Трасетата, по които се разпространява светлината, са запечатани и е невъзможно да попадне прах или се получи размазване. Единствените грижи, които и изискват DLP проекторите е да сменяте и чистите вентилационните филтри.
Няма пикселизация (screen door effect). Пикселната решетка е невидима от нормални зрителни дистанции. Това е едно от огромните предимства на DLP проекторите. При един и същ диагонал на картината с DLP проектор ще може да седнете с 25% до 40% по-близо в сравнение с LCD проектор.
Основен недостатък
Възможен дъгов цветови ефект.

2. LCD технологията-За да се получи изображение при LCD технологията, е необходим източник на бяла светлина. Най-често за такъв източник се използват метални халидиеви лампи. Бялата светлина се разделя с помощта на призми на три основни нейни съставки - червена светлина, синя светлина и зелена светлина (RGB). Всяка от съставките се насочва към поли-силиконов LCD панел, изграден от много на брой клетки, пълни с течни кристали (пиксели). Всеки пиксел, благодарение на способността да бъде управляван с напрежение, може да пропусне светлината в определен нюанс или да я блокира. Комбинацията от различните нюанси на червената, синята и зелена светлина създава огромен брой цветове.
Пример: Ако всеки един червен, син и зелен пиксел може да създава по 256 нюанса, то комбинацията от тези нюанси ще доведе до 16.8 милиона цвята. 256 х 256 х 256 = 16 800 000 цвята.
LCD технологията търпи постоянно развитие и могат да се срещнат различни вариации на технологията STN (super twisted nematics), DSTN (dual scan twisted nematics), FLC (ferroelectric liquid crystal), SSFLC (surface stabilized ferroelectric liquid crystal).
Предимства на LCD проекторите
По-вярно възпроизведени цветове благодарение на трите отделни LCD панела за червено, синьо и зелено.
По-ярка картина.
По-безшумни заради липсата на въртящи се елементи.
По-лесни за настройка и с по-широки възможности при монтаж.
При една и съща цена, LCD проекторите предлагат по-високи резолюции.
Няма ефект дъга - поради технологията, която използват DLP проекторите, те могат да разложат светлината на нейните съставни и така да се получи дъгов ефект. Най-често това се наблюдава, ако бързо отместите главата си от картината и после върнете погледа си обратно.
Основен недостатък
Възможна пикселизация.

3. Заключение. Кой да изберем DLP или LCD.
В случай че разполагате с ограничен бюджет под 3000 лева, ще се наложи да прецените доста DLP и LCD модели. Нашият съвет е:
Ако искате да гледате филми и имате възможност да контролирате външната и вътрешна светлина, по-добре е да си вземете DLP проектор.
Ако искате да си купите възможно най-евтиния проектор, който да ви гарантира прилични качества и възможности, то най-добре се насочете към LCD проекторите.
Ако сума над 3000 лева за вас не е проблем и имате решения за това как да монтирате проектора, така че да му осигурите вентилация, попадате в царството на DLP проекторите (стига само да не ви е необходима яркост над 4000 ANSI лумена). Тук въпросът вече не е толкова DLP срещу LCD колкото кой вариант на DLP да изберем. Огледайте модели като BenQ PE7700 (сърцето на този проектор е DLP чип с HD2+) и Optoma H78DC3, InFocus Screenplay 7210, Marantz VP12S4 ( с чип Darkchip3)
Върнете се в началото Go down
 
LCD срещу DLP мултимедийни проектори
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Мултимедийни проектори

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР :: Общи приказки-
Идете на: