MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР

Мултимедийни проектори
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Мултимедийни проектори

Go down 
АвторСъобщение
Admin
Admin
Admin
Admin


Брой мнения : 18
Age : 58
Registration date : 07.12.2008

Мултимедийни проектори Empty
ПисанеЗаглавие: Мултимедийни проектори   Мултимедийни проектори Empty7/12/2008, 3:32 am

Днес мултимедийните проектори са един от най-динамично развиващите се отрасли на презентационното оборудване. Ежегодният ръст в производството им достига 40%, като параметрите на устройствата постоянно се подобряват.
Една от първостепенните задачи на разработчиците е намаляване на габаритите и теглото на проекторите (с 20% - 30% при всяка нова серия), съпроводено с увеличаване на яркостта и разделителната им способност (средно с около 30% - 40%). Миниатюризацията на машините е директно свързана с микроогледалната DLP-технология, разработена от американската компания Texas Instruments. Благодарение на нея през 1998 година производителите успяха да пуснат малогабаритни модели с тегло в рамките на 3,2 - 4,5 кг., а скоро бе обявен и новият клас Palm-Size проектори (буквално “с размер на длан”) с тегло 1,3 кг. Тези апарати, в голямата си част, са ориентирани към т.нар. “мобилен” потребител, естеството на чиято дейност изисква провеждане на презентации извън собствения офис. Немалко внимание разработчиците отделят и на съвместимостта между проекторите: някои модели са адаптирани към цифровите стандарти за предаване на данни и съответно към по-новото компютърно оборудване.

Характеристики и технологии
Мултимедийни (datavideo) проектори
Мултимедийните проектори могат да се свързват към компютъра (вместо монитор) чрез интерфейс RGB (VGA) или към източника на видеосигнал. Те се считат за универсални, тъй като за разлика от апаратите, разполагащи само с видео входове, имат още и компютърни конектори. Освен това, някои модели разполагат с допълнителната възможност да записват неголеми презентации на вградената си РС карта. Такива проектори могат да работят автономно, което е много удобно при провеждане на мобилни презентации.
LCD (Liquid Crystal Display)
В основата на LCD технологията е заложена многослойна структура от течно-кристални дисплеи. Повечето от тях се състоят от три течно-кристални панела, създадени по полисиликонова (p-Si) технология - по един за всеки от трите оптични канала с първичните цветове - R, G и B. p-Si TFT е полисиликонова технология, прилагана в дисплеите с активна матрица. Във всеки пиксел от полисиликоновата матрица се използват по три транзистора, всеки от които съответства на един от трите основни цвята - червен, зелен и син. Ултра-тънките транзистори (TFT - Thin Film Transistor) имат много малки размери, благодарение на което светлината минава по-лесно през матрицата.
Матрица, създадена по тази технология, издържа на високи температури, което позволява да се прилагат мощни лампи в течно-кристалните проектори.
DLP (Digital Light Processing)
В основата на проекторите, създадени по технологията DLP, стои DMD (Digital Micromirror Device) - цифров микроогледален кристал, който понякога се споменава като чип. Той се състои от 508 хиляди микроогледала с размери 16х16 микрона, всяко от които може да променя наклона си между две крайни положения (от ъгъл +10о за включено положение до ъгъл -10о за изключено).
Във включено положение огледалото направлява влизащата светлина в обектива и оттам на екрана. В изключено - отразената от огледалото светлина се изпраща в светлопоглъщащо устройство.
Светлинен поток
Той представлява светлинната вълна, пренасяна за единица време през единица повърхност и оценявана според зрителното възприемане. Този параметър дълго се измерваше в лумени, като изполваният метод беше проекция на малко бяло прозорче на черен фон. Тъй като размерите му се различават при различните производители, дълго време беше много трудно да се изчисли някаква средна стойност. Единицата, която характеризира светлинния поток - ANSI-Lm - бе въведена през 1992 годиан от Американския институт за национални стандарти (American National Standard Institute).
Тя се измерва на контролен екран с 40 инчов диагонал при минимално фокусно разстояние на вариобектива на проектора (измеренията се извършват в девет точки, след което се изчисляват средните стойности).
Разделителна способност на проектора
Става дума за плътността на изображението на екрана. Тя се определя от количеството точки или елементи в един вертикален и в един хоризонтален ред. Към настоящия момент максималната разделителна способност достига 1800х1440 точки.
Много проектори позволяват да им се подава сигнал с разделителна способност, която е извън специфицираните за тях рамки. За да могат да представят коректно изображенията, те използват различни алгоритми, чрез които разширяват или свиват образа. Тогава обаче са неизбежни изкривяванията. Оптималната настройка на компютъра е тази, при която неговата разделителна способност съвпада с тази на течно-кристалния или на DMD-кристалния проектор.
Хоризонтална честота (horizontal frequency)
Хоризонталната честота измерва количеството хоризонтални редове от изображението, които се сканират една секунда. Колкото по-висока е хоризонталната честота, толкова по-висока разделителна способност може да се постигне от проектора.
Вертикална честота (vertical frequency)
Вертикалната честота измерва количеството кадри за една секунда - т.е. скоростта, с която лъчът, формиращ изображението, стига от най-горния до най-долния ред. Колкото по-висока е вертикалната честота, толкова по-малко е трептенето на картината.
Корекция на трапецовидни изкривявания
Причина за геометричните изкривявания на изображението е фактът, че оста на проекция не е перпендикулярна спрямо плоскостта на екрана. В този случай проекторът е с по-висока или по-ниска от необходимата ос на проекцията (средата на екрана) и картината е с формата на трапец (откъдето идва и названието й “трапецовидна”), разширяващ се в горния си край и стесняващ се в долния. Системата за оптично изместване (lens shift), която се прилага в съвременните проектори, помага да се елиминират тези изкривявания.

Поддръжка на проектора
Условие за безотказна работа на проектора е спазването на правилен температурен режим за него. За начало е необходимо да му изберете подходящо място - където и да го поставите, трябва да е осигурен безпрепятствен достъп на въздух до вентилационната решетка на корпуса на апарата.
DLP-проекторите са по-малко капризни в сравнение с тези, които се базират на LCD-технологията. При последните въздушният филтър трябва редовно да се почиства, а когато работят в пълни или опушени помещения - филтрът се сменя на всеки 100 часа работа. Между другото, признак за неправилен топлообмен или замърсяване на въздушния филтър може да бъде светенето на индикатора за прегряване или автоматичното изключване на проектора.

Производители
На пазара ще намерите немалко фирми, предлагащи мултимедийни проектори. Затова е важно да се ориентирате правилно сред тяхното многообразие и да изберете точно нужния ви модел.
Върнете се в началото Go down
 
Мултимедийни проектори
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» LCD срещу DLP мултимедийни проектори

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР :: Общи приказки-
Идете на: