MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
идеалното за вас решение
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР

Мултимедийни проектори
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  Вход  

 

 Разделителна способност

Go down 
АвторСъобщение
Admin
Admin
Admin
Admin


Брой мнения : 18
Age : 58
Registration date : 07.12.2008

Разделителна способност Empty
ПисанеЗаглавие: Разделителна способност   Разделителна способност Empty7/12/2008, 3:34 am

Изображението което възпроизвеждат прожекторите (с изключение на тези, които ползват електронно лъчеви тръби), както и всички LCD, DLP, plasma, LED, OLED, LCoS дисплеи се съставя от многобройни дискретни елементи - *точки (пиксели), разположени много близко една до друга в редове и колони, които определят съответно хоризонталната и вертикалната разделителна способност.
Физическата (действителна или native) разделителната способност е количеството елементарни съставни елементи (пиксели) от структурата на дисплея генериращ изображението. Действителна разделителна способност определя максималният брой точки, които могат да бъдат ползвани за съставяне на изображението. Колкото повече точки се ползват за създаването на изображението, толкова по-детайлно и по-добре определено е то.
Разделителната способност се специфицира, като брой на пикселите по хоризонтала и вертикала, например 800 х 600; 1024 х 768 или със стандартизирано наименование съответно – SVGA (Super Video Graphics Array), XGA (eXtended Graphics Array).
В спецификациите на прожекторите и на различните видове дисплеи се посочват и други разделителни способности – максимална, съвместими и т.н. Всички те, благодарение на вграден контролер и софтуер имат възможност да преобразуват входен сигнал с друга разделителна способност към своята действителна, т.е. колкото и висока да е разделителната способност (качеството на изображението) подадено като сигнал, максималната разделителна способност на полученото на екрана изображение е с истинската (native) резолюция на прожектора (дисплея). При по-ниска разделителна способност изображението може да бъде скалирано до действителната на прожектора - изкуствено се генерират пиксели, което води до получаване на дефекти в изображението. При по-висока се използват алгоритми за компресия - изкуствено се съкращава броя на пикселите, което води до загуба на информация (детайли от изображението).
Съвременните професионални видео процесори и ползваните от тях алгоритми позволяват постигане на много високо качество на изображението при промяна на неговите резолюция и формат. Поради високата си стойност висококачествените и професионалните видео процесори се предлагат предимно, като самостоятелни устройства, а в проекторите стандартно се вграждат устройства с конвенционални възможности.

На пазара са разпространени прожектори са със следните разделителни способности:
1. Формат 4:3 (съотношение на ширината към височината на изображението) – това е най-използвания формат при компютрите (data) и при стандартните ефирни телевизии:
SVGA (800 x 600) < 18%;
XGA (1024 x 768) > 70%;
SXGA (1280 x 1024) - само 2-3 модела (нестандартен формат);
SXGA+ (1400 x 1050) > 12%;
UXGA (1600 x 1200) – само 2-3 модела
QXGA (2048 x 15 46) – само един модел;
2. Формат 16:9 – широкоекранен, видео формат повечето филми на DVD, всички материали в HDTV (High Definition Television – цифрова телевизия с висока разделителна способност). Специализираните прожектори за домашно кино и тези за професионални видео салони са с такъв формат на изображението.
WVGA (854 x 480) – 15%;
WSVGA (1024 x 576) – 8 %;
WXGA (1280 x 720) – 68%;
HD (1920 x 1080) – 8%;
Други 960 x 540; 1366 x 768; 2048x1080; 4096x2160 – по няколко модела;
Данните са приблизителни и отразяват състоянието на пазара, към края на Март 2006 година. Те обаче дават ясна картина на пазара – повече от две трети от моделите на пазара са XGA при 4:3 формат на изображението и WXGA при 16:9. При тях съотношението цена / качество на изображението е оптимално към момента. XGA е най-често ползваната работна резолюция компютрите, а развитието на цифровата телевизия (най-вече в северна Америка) налага WXGA или 720p, като най-разпространения HDTV формат към момента.
Какво ни дава по-високата резолюция?
Мултимедийните прожектори се ползват за получаване на изображение със значителни размери. Колкото по-голям е размера на изображението, толкова по-забележима става неговата дискретна структура (видими са съставните му елементи – пиксели) – пикселизация. Пикселизация има при всички прожектори и дисплеи, дали и колко тя се вижда обаче, зависи от размера на пикселите, техният брой, размера на екрана и разстоянието от което се гледа. При разделителна способност 1024 х 768 (и по-висока) и нормална дистанция на наблюдение (повече от 1,5 х ширината на екрана) при съвременните прожектори практически не се наблюдава пикселизация. При SVGA (800x600) разделителна способност пикселизацията е видима, особено при по-големи размери на екрана, наблюдаван от по-близко разстояние. В това отношение SVGA прожекторите с DLP™ технология осигуряват по-добро изображение (по-малка пикселизация) от тези с LCD микродисплеи - 3LCD™.
Колкото по-висока е разделителната способност, толкова по-добро е изображението по отношение на определеност, детайлност и яснота, гладкост на кривите, липса на назъбване на наклонени ръбове и прави, по-добри текст и графика.
За бизнес нужди:
Проекторите с XGA (1024 x 768) разделителна способност са с оптимално съотношение на разделителна способност на изображението и цена, съответстват на най-ползваната резолюция в масовите офис приложения. Машините с SVGA (800x600) резолюция са по-евтини, но разликата в цените със XGA моделите вече е много малка, така че те са алтернатива при много ограничен бюджет. Прожектори с SXGA+ (1400x1050) разделителна способност до скоро се предлагаха предимно в професионалният клас машини, за стационарна употреба и на изключително високи цени. Има обаче няколко нови модела, които са достатъчно компактни и на цени, които показват, че проекторите с SXGA+ (1400x1050) разделителна способност все повече ще атакуват бизнес пазара. Ако високата разделителна способност е критичен параметър за вашия бизнес е добре да обърнете внимание на моделите – Canon XEED SX50 / REALiS SX6 / REALiS SX60 (LCoS); Optoma EP910, InFocus LP860 и Hitachi CP-SX1350.

За домашно кино:
Висока разделителната способност при стандартна ефирна телевизия (PAL/SECAM/NTSC) и VHS сигнали няма да подобри качеството на изображението. Това са „interlaced”видео материали с ниска разделителна способност (могат да бъдат ползвани прожектори с 4:3 формат) и такива с W-VGA (848 x 480). Тук по-важни са способностите на конкретния модел за обработка на видео сигнала - de-interlacing възможностите, отстраняване на шумове, интерфейсни възможности и нива на сивото (контраст). При DVD материали (480p) и HD (720p, 1080i) прожекторите с W-XGA (1280 x 720) разделителна способност са с най-доброто съотношение качество – цена в момента и предложенията в този клас са изключително разнообразни. Моделите с HDTV (1920 х 1080) native разделителна способност и по-висока все още са рядкост и са само в професионалния клас и продуктите предназначени за комерсиални цифрови кино салони.
Върнете се в началото Go down
 
Разделителна способност
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
MULTIMEDIA PROJECTOR-МУЛТИМЕДИЕН ПРОЕКТОР :: Общи приказки-
Идете на: